The Heritage Rough Rider Tactical Cowboy features modern day technology into an old clasic world. The barrel is threaded for accessories like compensators and includes a Picatinny rail.
| Caliber | 22 LR |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Cylinder Finish | Black Oxide |
| Barrel Finish | Black Oxide |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame w/Picatinny Rail |
| Grips | Carbon Fiber |
| Weight | 32.10 oz |
| Action | SAO |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Barrel Length | 6.50" |
| OAL | 11.78" |