The Heritage Rough Rider handguns are built with numerous grip options and feature the same classic profile and precision action as their big-bore counterparts yet come chambered in .22 LR or as a two-cylinder combo, allowing you to shoot either .22 LR or .22 WMR ammo.
| Grips | Black Laminate Wood |
| Caliber | 22 LR |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| FireArm | yes |
| Frame Description | Steel Frame |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Cylinder Finish | Black Oxide |
| Barrel Finish | Black Oxide |
| Action | SAO |
| Barrel Length | 6.50" |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| Weight | 2.09 lbs |
| OAL | 11.78" |