The GLFA AR10 rifles barrels have 5R rifling, as well as being double thermally stress-relieved and air-gauged. The rifle features a heavy barrel; rifle length gas tube; threaded barrel; aluminum receiver; M-LOK handguard; Picatinny rail; Mil-spec grip and a Mil-spec trigger. Includes muzzle brake.
| FireArm | yes |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Threaded |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Barrel Length | 24" |
| OAL | 44" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Caliber | 270 Win |
| Stock Description | Hogue OverMolded |
| Weight | 9.30 lbs |
| Weight Range | 9 lbs - 9.99 lbs |
| Capacity | 5+1 |
| Trigger | Mil-Spec |
| Twist | 1:8" |
| Safety | Thumb |