Great Lakes tactical pistol features an M-LOK handguard; Picatinny rail; aluminum billet upper and lower receiver; threaded barrel; Cerakote finish; polymer grip and trigger. Includes magazine.
| OAL | 36.50" |
| FireArm | yes |
| Weight | 6.40 lbs |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Action | Semi-Auto |
| Safety | Selector Switch |
| Barrel Description | Threaded |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Sights | None |
| Stock Description | Adjustable |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Capacity | 5+1 |
| Caliber | 450 Bushmaster |
| Barrel Length | 18" |
| Twist | 1:24" |
| Trigger | Mil-Spec |