The Grand Power SP9A3 9mm Luger pistol features a 16" barrel; M-LOK handguard; ambidextrous bolt lock/release, thumb safety; thread protector; integrated Iron sights; a non-reciprocating charging handle; 1913 Picatinny rail on receiver and side folding brace. Includes three 30rd magazines and hard plastic case.
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Receiver Material | Aluminum/Polymer |
| Stock Description | Side Folding |
| FireArm | yes |
| Muzzle | Thread Protector |
| Sights | Iron |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Threaded |
| Trigger | Mil-Spec AR |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| OAL | Flat Dark Earth Polymer |
| Capacity | 30+1 |
| Weight | Iron |