The GForce Saddlehorn, a seamless blend of classic style and modern innovation. Features a 16.50" barrel; lever-action style gives it that nostalgic cowboy charm; HIVIZ front sight; aluminum receiver and 10+1 rounds.
| Safety | Hammer |
| Capacity | 9+1 |
| FireArm | yes |
| Weight | 6 lbs |
| Action | Lever |
| Gauge | 410 Gauge |
| Sights | Fiber Optic Front/Adj Rear |
| Chamber | 2.50" |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| OAL | 42.50" |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |