The FX-9 pistol with the KAK Shockwave Blade pistol brace installed from the factory. All models are equipped with a faux suppressor.
| FireArm | yes |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Stock Finish | Black |
| Weight | 4.62 lbs |
| Sights | None |
| Caliber | 9mm Luger |
| OAL | 19.75" |
| Safety | Safety Selector Switch |
| Grips | AR15 |
| Stock Material | Polymer |
| Capacity | 31+1 |
| Barrel Length | 4" |