The Carbon Mini Rogue is specifically designed for youth and ladies. The Rogue models are the perfect combination of the reliable Fierce stainless steel Dual-Lug action with a sleek lightweight Mini-Rogue stock. Features Rogue carbon stock w/ adjustable comb and a shorter length of pull; integral, front access bipod rail; 70 degree bolt throw; spiral fluted bolt; Bix'n Andy Dakota adjustable trigger; QD flush cup mounts; Match grade threaded, hand lapped stainless barrel. Includes two 1/4" spacers for additional adjustment.
| Trigger | Bix'N Andy Dakota Adjustable |
| FireArm | yes |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Caliber | 7mm-08 Rem |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Description | Match Grade Threaded |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Safety | Two-Position |
| Receiver Material | Steel |
| Action | Bolt |
| Capacity | 4+1 |
| Sights | None |
| Twist | 1:8.5" |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Adj Comb & BiPod Rail |
| Weight | 5.80 lbs |