Fierce's vision of the Ultimate Lightweight Hunting Rifle has been the industry standard for many years. The Fierce Rage model is an improved streamlined mountain rifle that includes all the same features of the Fierce Edge. The Rage features Fierce 3-Lug Triad action in steel, detachable speed box magazine, Bix'N Andy trigger, streamlined Carbon Fiber fixed Fierce Tech C3 stock. Includes muzzle brake.
| Receiver Material | Stainless Steel |
| FireArm | yes |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Trigger | Bix'N Andy Adjustable |
| Barrel Description | Carbon Fiber Threaded |
| Barrel Length | 24" |
| Capacity | 3+1 |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Sights | None |
| Twist | 1:8.5" |
| Hand | Right Hand |
| Weight | 6.60 lbs |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| Stock Description | Fierce Tech C3 |
| Caliber | 7mm Rem Mag |
| Action | Bolt Long Action |
| Safety | Lever |