The Fierce Alpha Compact shotgun features an over/under, vent rib, Overbore choke barrel; automatic ejectors; white bead/brass mid-bead sight; oiled Turkish Walnut stock with an adjustable comb. Includes ABS case, Overbore chokes & choke case, firing pin case and extra set.
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 32" to 32.99" |
| Weight | 7.80 lbs |
| Sights | Bead Front |
| Capacity | 2rd |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Choke Configuration | Overbore |
| Action | Break Open |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 32" |
| Stock Description | Adj Comb |