The Faxon Sentry-X Rifle is the perfect choice for your training or defensive needs. As part of Faxon's Summit Line, the Sentry-X comes features an ambi charging handle & safety selector; enhanced Forged X-Tra Lite receiver set w/Tensioning screw; Faxon trigger by Rise Armament and upgraded furniture.
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Stock Description | B5 Bravo |
| Weight | 5.63 lbs |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Caliber | 223 Rem/5.56 NATO |
| Muzzle | Faxon MUZZLOK |