The Escort PS is a hunting purpose, 3" magnum chamber shotgun. Featuring a synthetic stock and forend with checkering; long fore-end providing faster and shorter actions; rubber butt pad w/4 stock shims to adjust stock drop and cast; alloy receiver w/11mm groove for scope mounts; checkered & ventilated anti-glare rib; accessory migratory plug decreasing capacity to 2+1; steel shot suitable multi choke system; manual cross-button trigger safety and mounted sling studs. Includes four stock shims to adjust stock drop and cast and 5 chokes full, improved modified, modified, improved cylinder and cylinder.
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| FireArm | yes |
| Weight | 7 lbs |
| Chamber | 3" |
| OAL | 48" |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Capacity | 4+1 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Description | Adjustable |
| Hand | Right Hand |
| Receiver Description | Grooved |
| Safety | Cross Button |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Length | 28" |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Gauge | 12 Gauge |
| Chokes Included | F,IM,M,IC,C |
| Choke Configuration | Multi-Choke |