The DDM4 V9 AR15 style rifle is designed to satisfy the needs of modern shooters. Features a 15" Picatinny quad rail; mid-length gas system; rail mounted iron sights; ambi GRIP-N-RIP Charging Handle accommodates left- and right-handed shooters and the ergonomic Daniel Defense Buttstock and Pistol Grip. Includes plastic case.
| Trigger | Two Stage |
| FireArm | yes |
| Weight | 6.59 lbs |
| Sights | Iron |
| Action | Semi-Auto |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Barrel Description | Threaded |
| OAL | 32.25"- 35.88" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Caliber | 5.56 NATO |
| Hand | Ambidextrous |
| Stock Description | Adjustable |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Capacity | No Magazine |
| Receiver Material | Aluminum |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |