<p>The Daniel Defense DDM4 V9 is designed to satisfy the needs of modern shooters not only in popular shooting sports but also for tactical and defensive applications. The long, 15" DDM4 quad rail and 16" cold hammer-forged barrel with a Government profile gives the operator the option to have the support hand extended out close to the muzzle. This allows them to drive the gun more precisely, and prevent over travel when transitioning between multiple targets. This combined with a mid-length gas system allows for quick but precise rapid fire. The longer rail also affords the shooter plenty of real estate for optics and accessories. It also has a rugged and comfortable Daniel Defense buttstock and pistol grip.</p>
| FireArm | yes |
| Caliber | 5.56x45mm |
| Metal Finish | Black Hardcoat Anodized/Black Phosphate |
| Action | Semi-Auto |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Description | Chrome Lined Steel |
| Weight | 6.59 lbs |
| OAL | 32.25"- 35.88" |
| Stock Description | 6 Position w/SoftTouch Overmolding |
| Trigger | Standard |
| Sights | Optic Ready |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Thumb |