The Daniel Defense V7 is the first rifle in the DDM4 lineup to feature the M-LOK attachment technology with the Daniel Defense MFR XS 15" rail. Built around a cold hammer forged barrel, it has a DD improved flash suppressor to reduce flash signature. The mid-length gas system provides smooth and reliable cycling under any condition and reduces both perceived recoil and wear on moving parts. A free-floating MFR XS 15.0 hand-guard offers incredible weight savings as well as superior cooling, ergonomics, and modularity while maintaining the strength and durability expected from Daniel Defense. With the M-LOK attachment points that run along 6 positions and an uninterrupted 1913 picatinny rail on top.
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous |
| Action | Semi-Auto |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Weight | 6.20 lbs |
| Barrel Description | Threaded |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | None |
| Barrel Length | 16" |
| Capacity | No Magazine |
| Receiver Material | Aluminum |
| Metal Finish Group | Digital Camouflage |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Metal Finish | Rattlecan Cerakote |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Trigger | Mil-Spec |
| OAL | 32.25"- 35.88" |
| Caliber | 5.56 NATO |
| Stock Description | DD Buttstock |