The Alpha was designed as the rifle that can do it all and we guarantee it can get it done in sub-MOA style. The light-weight aluminum receiver balances the semi-heavy barrel for a combination that won't weigh you down while being very tolerant to a wide variety of loads.
| Stock Description | Fixed Soft Touch |
| OAL | 42.20" |
| FireArm | yes |
| Trigger | Single-Stage |
| Sights | Picatinny Rail |
| Barrel Length | 24" |
| Capacity | 3+1 |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Caliber | 6.5 PRC |
| Action | Bolt |
| Muzzle | Threaded |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Weight | 7.50 lbs |