Like all of our All-American shotguns, the Single Trap is built to rack up the round-counts. After tens of thousands of rounds, drop-in replacement parts make giving the shotgun a refresh simple. Equipped with a 32" barrel, the All-American Single Trap 32" has a lengthened forcing cone and is ported from the factory. It has blacked out extended chokes (in a mid thread pattern), a blacked-out action, and Select wood. Choke constrictions are Cylinder, Improved Cylinder, Light Modified, Modified, and Improved Modified.
| Receiver Description | Black |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 32" to 32.99" |
| Capacity | 1 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Stock Description | Fixed w/Adj Comb |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight | 8.50 lbs |
| Chokes Included | 5 Extended |
| Safety | Tang |
| Hand | Right Hand |
| OAL | 50" |
| Chamber | 2.75" |
| Action | Break Open |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 32" |
| Barrel Description | 32" Ported Vent Rib |