The next evolution of our flagship semi-auto shotgun line, the 1012 G2 uses an inertia operating system. The 1012 G2 incorporates a unique set of feature updates that appeal to a broad spectrum of todays discriminating wing & clay shooters. Featuring Inertia Driven Bolt System; Reversable Cross-Bolt Safety For Right Or Left Hand; Drilled & Tapped Receivers; Bead Front Sight; Oversized Controls and accommodates Benelli Style Magazine Tube Extension. Includes 5 CZ Active Extended Chokes (F, IM, M, IC, C),lockable hard gun case; Weaver style rail and cast on/off & drop stock shims.
| FireArm | yes |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Chamber | 3" |
| Action | Semi-Auto |
| Sights | Bead Front |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| OAL | 49" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.50 lbs |
| Capacity | 4+1 |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Choke Configuration | Active-Choke |
| Barrel Length | 28" |
| Gauge | 12 Gauge |