The classic American-style rimfire rifle, the 457 has a 24.8~~ barrel with no sights and is meant to be topped with a scope. Like all of CZ's 457's, it has an 11mm dovetail milled into the top of its receiver for attaching scope ring/mounts. This suppressor ready model features 1/2x28 threads and a black synthetic stock.
| Receiver Material | Stainless Steel |
| FireArm | yes |
| Twist | 1:9" |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Safety | Two-Position |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Metal Finish | Black |
| Trigger | Adjustable |
| Action | Bolt |
| Muzzle | Threaded |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Capacity | 5+1 |
| Caliber | 17 HMR |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Stock Description | American Style |
| Weight | 6.17 lbs |