The Colt Cobra is available in a carry-ready format. It's easy and enjoyable to shoot, easy to carry and draws from the fine lineage that make Colt revolvers special. The Cobra is chambered in .38 Special and is +P capable. Its double action only configuration retains the smooth trigger pull. The matte stainless steel frame with stainless steel parts polished to a high gloss finish. The trigger weight is 7-9 lbs DA, 3-4 lbs SA. Features- Classic Wood Medallion Grips and Brass Bead front sight and frame trench rear sight, LL2 Linear Leaf Mainspring Design/ +P Rated.
| Barrel Length | 2" |
| Frame Size | Small |
| Type | Revolver |
| Caliber | 38 Special +P |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Grips | Black Hogue Rubber w/Finger Grooves |
| Frame Description | Mirror Polished Stainless Steel |
| Cylinder Finish | Mirror Polished Stainless |
| Sights | Brass Bead Front/Notch Rear |
| Barrel Finish | Mirror Polished Stainless |
| Includes | Cable Lock |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Action | DAO |
| Weight | 25 oz |
| OAL | 7.20" |