The Cimarron Bad Boy is a modern firearm with the feel of a classic. It features a pre-war style frame, front target sight and adjustable rear target sight, a 6" barrel with a blued finish and Army styled walnut grip Chambered in the hard hitting .44 Rem Mag cartridge, it's ready to take on anything the remote wilds can throw at you.
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Frame Description | Steel Frame |
| Weight | 41.60 oz |
| Weight Range | 48 oz to 63.99 oz |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Action | SAO |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Finish | Blued |
| Caliber | 44 Rem Mag |
| Barrel Length | 8" |
| OAL | 11.60" |
| Grips | Walnut Army |
| Sights | Target |