The Ridgeline Scout combines all the best features of the Ridgeline into a compact scout rifle. Featuring a black-Nitride coated action, 0-MOA optic rail, barricade stop, AICS drop-box magazine and a flat-shoe Trigger Tech trigger. Tan and black carbon fiber composite Sporter Stock. The 16" barrel with a removable 3-prong flash hider make the Ridgeline Scout an ideal suppressor host.
| FireArm | yes |
| Muzzle | 3 Prong Flash Hider |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Description | Fixed Sporter |
| Action | Bolt |
| Capacity | 4+1 |
| Sights | None |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Trigger | TriggerTech |
| Twist | 1:16" |
| Barrel Description | Button Rifled Threaded |
| Caliber | 450 Bushmaster |