Charter made its name with the classic Undercover. The Undercover features a lighter weight and superior safety features that make them ideal for concealed carry situations. The Southpaw is identical to the Undercover Lite, but completely reverse-engineered. The cylinder releases and opens to the right side for your lefty convenience.
| Caliber | 38 Special |
| Barrel Length | 2" |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Sights | Fixed Front |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Action | DA/SA |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Weight Range | 9 oz to 15.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5 |
| Frame Description | Pink Aluminum |
| Weight | 12 oz |