Known for its rugged reliability and stopping power, Charter's Bulldog is a versatile revolver for personal or home protection. The safe and reliable revolver is powerful enough for serious home protection, but has the size and functionality for effective concealed carry.
| Caliber | 44 Special |
| Sights | Fixed Front |
| Type | Revolver |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5 |
| Hammer Style | Concealed |
| Frame Description | Matte Stainless Steel |
| OAL | 7.32" |
| Barrel Length | 2.50" |
| Grips | Black Finger Groove Rubber |
| Weight | 21 oz |
| Frame Size | Large |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Action | DAO |