Charles Daly's 101 Single Barrel shotgun features interchangeable barrels, Mobile choke threads, bead front sight, steel receiver and Mossy Oak Bottomland furniture.
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| FireArm | yes |
| Weight | 4.55 lbs |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Barrel Length | 20" |
| Gauge | 410 Gauge |
| Chamber | 3" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Description | Steel |
| Hand | Right Hand |
| Chokes Included | Extra Full |
| Action | Break Open |
| Capacity | 1rd |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Choke |
| Trigger | Single |
| OAL | 37.75" |
| Safety | Thumb |