The Browning 1911-380 is ideally suited for concealed carry duty, and for a wider variety of shooters. It features a single-action trigger, both an ambidextrous manual thumb safety and grip safety and a natural grip angle which offers instinctive pointing and a feel that 1911 shooters are already familiar with. The 1911-380 also has a low bore axis, combat style sights and steel body magazine. Includes magazine and pistol rug.
| FireArm | yes |
| Type | Pistol |
| Grips | Black Polymer |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Description | Serrated |
| Sight Style | Fixed |
| Capacity | 8+1 |
| Action | SAO |
| Weight | 18.00 oz |
| Barrel Type | Target Crown |
| Sight Configuration | Combat |
| Case Type | ABS |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Caliber | 380 ACP |
| Frame Finish | Matte Black |
| Barrel Length | 4.25" |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |