The legendary Browning Citori over and under shotgun trusted by hunters and target shooters for 50 years now with the advantages of a composite stock and forearm. Composite stock and forearm with rubber Overmolding offer enhanced grip and ergonomics and retain legendary Citori balance. Engraved steel receiver with full-width steel hinge pin and tapered locking bolt offer maximum durability. Blued receiver and barrel finish. Adjustable comb. Inflex II recoil pad. Floating rib with ivory bead sight and mid-bead. Three choke tubes included. POI: 60/40. Ideal for hunting/sporting clays
| FireArm | yes |
| Sights | Ivory Bead Front |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 2rd |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Weight | 7.25 lbs |
| Choke Configuration | Invector-DS Flush |
| Safety | Tang |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Finish Group | Black |
| Action | Break Open |
| OAL | 43.50" |
| Barrel Length | 26" |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Gauge | 12 Gauge |
| Stock Description | Adj Comb |