Black Rain Ordnance Spec+ Series features a 4150V Chromoly barrel; Nickel Boron coated BCG; Direct Impingement; .750 Low Profile adjustable gas block; Magpul MOE grip and Magpul MOE SL stock; 15" MLOK slim handguard; Spec 15 forged charge handle w/oversized Tac-Latch; Spec 15 forged aluminum receiver set; Castle Flash suppressor.
| Stock Description | Magpul SL |
| FireArm | yes |
| Weight | 7.80 lbs |
| Trigger | Drop-In |
| Barrel Description | Steel |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Capacity | 30+1 |
| OAL | 34" |
| Caliber | 300 Blackout |
| Muzzle | Castle Flash Suppressor |