The X-Bolt 2 Mountain Pro rifle features a wrapped carbon fiber barrel; a carbon fiber stock with adjustable comb; Pro stainless steel receiver; spiral fluted bolt; aluminum bolt handle; 5/8"-24 muzzle threads and a Cerakote finish. Includes Recoil Hawg muzzle brake.
| Receiver Material | Stainless Steel |
| FireArm | yes |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 24" |
| Capacity | 3+1 |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Trigger | Adjustable |
| Safety | Tang |
| Sights | None |
| Weight | 6.60 lbs |
| OAL | 44.75" |
| Action | Bolt Short Action |
| Caliber | 7mm PRC |
| Muzzle | Recoil Hawg Muzzle Brake |
| Twist | 1:8" |
| Stock Description | Adj Comb |