The Citori Hunter Grade II is expertly appointed, featuring Grade II/III walnut with a smooth satin finish and effective Inflex recoil pad for added shooting comfort. The receiver has been treated with an elegantly tough silver nitride finish and the barrels have a handsome blued finish. Gold enhancement on the receiver. Features silver bead front sights; Inertia trigger; hammer ejectors and chrome chambers. Includes choke tubes and wrench.
| Trigger | Inertia Gold Plated |
| FireArm | yes |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 2rd |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Hand | Ambidextrous |
| Stock Description | Fixed |
| Choke Configuration | Invector-Flush |
| Weight | 6.14 lbs |
| Sights | Silver Bead Front |
| Barrel Length | 28" |
| Action | Break Open |
| OAL | 43" |
| Gauge | 28 Gauge |