The Protect the 2nd Amendment has a 4.25" long barrel that provides tighter shot patterns, higher velocities, and even more manageable recoil than shorter barrels. The Protect the 2nd Amendment will accept all of the standard extra interchangeable barrels and also has the extended grips for added comfort. This model also includes the BAD Premium Leather Driving Holster.
| OAL | 6.25" |
| FireArm | yes |
| Type | Pistol |
| Caliber | 357 Mag |
| Sights | Blade Front/Fixed Rear |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Metal Finish | Stainless Steel |
| Capacity | 2rd |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Barrel Length | 4.25" |
| Grips | Rosewood |
| Safety | Crossbolt |
| Weight | 23.50 oz |
| Action | Break Open |