BCM RECCE-16 KMR-A features a steel enhanced tapered barrel w/fluting with a manganese phosphate finish with a barrel length of 16" with BCM Compensator, aluminum receiver with a hard-coat anodized finish, M4 Feed Ramp Barrel Extension, M4 Feed Ramp Flat Top Receiver and fire controls marked SAFE and SEMI. Includes one magazine, cable lock, USGI Manual and FET. Made in the USA.
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| FireArm | yes |
| Weight | 6.10 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Metal Finish | Black |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Capacity | 30+1 |
| Stock Description | 6 Position |
| Caliber | 300 Blackout |
| Trigger | PNT- Polished Nickel Teflon |
| OAL | 32.50"- 35.60" |
| Muzzle | BCM Compensator |
| Barrel Description | Medium Contour |