Lightweight and reliable, well balanced and accurate, safe and modular the SPC9 checks all the boxes and is one of the lightest recoiling 9mm carbines available, thanks to B&Ts innovative and effective hydraulic buffer system.
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous |
| Action | Semi-Auto |
| Twist | 1:10" |
| Muzzle | Threaded |
| Stock Finish Group | Black |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Description | Telescoping Collapsible |
| Capacity | 33+1 |