The M-15 Light Tactical Carbine (LTC) provides shooters with a versatile, hard-hitting modern sporting rifle in a streamlined and affordable package. With features such as ArmaLite's own free-floating 10" aluminum tactical key mod handguard and low profile railed gas block, the LTC carries a modern profile in a light and scalable package. It is the perfect choice for anyone appreciating simplicity, value, and quality features in their AR. This model has a 16" barrel and a carbine-length gas system. It is CO compliant and includes a 10-round magazine.
| FireArm | yes |
| Caliber | 5.56x45mm |
| Trigger | Single-Stage |
| Metal Finish | Black Hardcoat Anodized/Black Phosphate |
| Sights | Picatinny Rail |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | Magpul STR Collapsible |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight | 6 lbs |
| OAL | 32"- 35.30" |
| Barrel Description | Chrome Moly Vanadium |
| Safety | Lever |
| Capacity | 10+1 |