The Alexander Arms AR15 Standard Rifle Upper was developed to function as the ideal item for anybody trying to find an exceptional option. With a black cerakote finish, and a M-Lok handguard, you could get this upper to complete your build. Includes Thread Protector.
| FireArm | No |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber | 6.5 Grendel |
| Handguard Finish | Black |
| Barrel Length | 18" |
| Sights | None, Optic Ready |
| Handguards | M-LOK |
| Receiver Finish | Black Cerakote |
| Barrel Finish | Black |
| Twist | 1:8" |