The Alexanders Arms Tactical rifle features a Cerakote finish; 18" spiral threaded barrel; TCE Alexander Arms Branded Handguard; B5 Systems SOPMOD BRAVO Collapsible Stock; A2 Grip; Mil-Spec trigger and A2 flash hider.
| OAL | 36.50" |
| FireArm | yes |
| Twist | 1:9" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | B5 Bravo |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length | 18" |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Caliber | 17 HMR |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| Weight | 6.87 lbs |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Thumb |