This Model features a forest woodlands rec finish with a Adaptive Tactical EFX Stock FDE M-Lok Handguard.
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber | 6.5 Grendel |
| Sights | Picatinny Rail |
| Action | Semi-Auto |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right |
| Barrel Length | 18" |
| Safety | Manual Thumb |
| Weight | 6 lbs |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| OAL | 37" |
| Twist | 1:8" |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Description | EFX |