The 50 Beowulf DIY Upper Kit includes: 16" barrel with 1:20 twist, 49x64-20 tpi thread and thread protector; complete upper receiver; charging handle; gas block; dowel pins; gas tube; complete BCG with bolt; one 7-round mag. NOTE: Requires handguard to complete.
| FireArm | No |
| Receiver Finish | Black |
| Twist | 1:20" |
| Sights | None |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Type | Semi-Complete |
| Barrel Finish | Black |
| Caliber | 50 Beowulf |