CALIBER:.450 BUSHMASTERUPPER RECEIVER:FORGED A4BARREL:16 INCH STAINLESS STEEL, 1:24 TWIST, CRYOGENICALLY TREATEDMUZZLE DEVICE:RRA OPERATOR BRAKE, 5/8-32 THREADGAS BLOCK:LOW PROFILE GAS BLOCK, MID-LENGTH GAS SYSTEMHANDGUARD:RRA 13 INCH EXTENDED LIGHTWEIGHT FREE FLOAT RAIL, M-LOK COMPATIBLEINCLUDES:BOLT CARRIER GROUP, CHARGING HANDLE ASSEMBLY AND ONE 5 ROUND MAGAZINE
| FireArm | No |
| Handguards | 13" M-LOK |
| Receiver Finish | Black |
| Handguard Finish | Black |
| Barrel Description | Heavy |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
| Barrel Material | Steel |
| Caliber | 450 Bushmaster |
| Twist | 1:24" |
| Type | Complete |