The Mini Action rifle features a walnut stock, threaded barrel, chamber and bolt that are 12 percent shorter than regular short actions with shorter bolt throw for faster reloads. It has a drawn steel barrel, three position safety, and sling swivel studs.
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Safety | 3 Position |
| FireArm | yes |
| OAL | 39.50" |
| Barrel Description | Threaded |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight | 7.20 lbs |
| Action | Bolt |
| Barrel Length | 22" |
| Muzzle | Threaded |
| Stock Description | Fixed |
| Sights | None |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Twist | 1:9.45" |
| Caliber | 7.62x39mm |
| Trigger | Two Stage Match |
| Capacity | 5+1 |