The Howa HS Carbon Fiber offerings are a precision blend of performance components unified as one. It features a thread capped, carbon wrapped Howa barreled action fitted into the HS Precision full aluminum bed stock.
| Barrel Description | Carbon Fiber Steel |
| FireArm | yes |
| Weight | 7.80 lbs |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Stock Finish Group | Gray |
| Stock Description | HS Precision |
| Action | Bolt |
| Muzzle | Threaded |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Capacity | 5+1 |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| OAL | 43" |