The Henry Golden Boy Deluxe Engraved 3rd Edition is a work of art. Each rifle in this limited-edition series gleams with a classic Golden Boy receiver. Intricate, deeply etched patterns complement the rich grain of the select American walnut stock and forearm. Each limited-edition firearm bears a special serial number from 1 to 1000.
| FireArm | yes |
| Capacity | 12+1 |
| Action | Lever |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Hand | Right Hand |
| Caliber | 22 WMR |
| Barrel Length | 20.50" |
| Safety | Hammer |
| OAL | 39" |
| Weight | 6.75 lbs |
| Twist | 1:16" |
| Barrel Description | Octagon |
| Receiver Material | Brass |
| Sights | Brass Bead Front/Adj Semi-Buckhorn Rear |