The 6mm ARC (Advanced Rifle Cartridge) was designed to deliver excellent ballistic performance in AR15 platform rifles that rivals the extended range performance of larger rounds typically chambered in the larger AR10/LR308 style rifles. The combination of our Br4 platform which delivers little recoil, and this flat shooting round makes a great choice for hunters and extended target shooters looking for predictable performance. Includes two CMMG 10rd magazines.
| Muzzle | CMMG Zeroed Muzzle Brake |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Barrel Description | Threaded |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| OAL | 38.10" |
| Stock Description | Magpul SGA |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Length | 16.10" |
| Caliber | 6mm ARC |
| Trigger | Zeroed Single Stage |
| Capacity | 10+1 |
| Weight | 8 lbs |
| Twist | 1:7.50" |