The Rock Island Armory Meriva 12 Gauge Pump Action Shotgun features a black anodized finish, smooth bore 18.5" barrel, and 3" chamber. The Meriva also sports a 5 tube capacity and an overall length of 40.15".
Features :
Features :
- Black Anodized Finish
- Polymer Stock
- Pump Action
- Fixed Front Sight
| Restricted State2 | CO |
| Stock | Polymer |
| Chamber | 3" |
| Color | Black |
| Capacity | 5 Rounds |
| Manufacturer Part # | CR-103 |
| Model | Meriva |
| Sights | Rifled Sight |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Restricted State1 | CA |
| Barrel Length | 18.5" |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |