Pick up the new Winchester(R) SXP shotgun and experience the light weight, centered balance and instant pointability firsthand. The Super X design provides you with the fastest follow-up shots. No other pump offers the feeling of an inertia-assisted slide-action that can deliver three shots in a half second.
Features :
Features :
- Rotary Bolt
- Dual Steel Action Guide Bars
- Drop-Out Trigger Group for Simple Cleaning
- Crossbolt Safety
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 4 Rounds |
| Stock | Synthetic |
| Model | SXP |
| Manufacturer Part # | 512251392 |
| Color | Blue |
| Sights | Bead |
| Type of Barrel | Cylinder |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Finish | Blued |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |