With matte-finished metalwork and matching matte Turkish walnut stock, the Orion Matte Blue is right at home chasing birds, whether that's chukar in the mountains or quail in the desert. Equipped with automatic ejectors that throw empty hulls clear of the chamber, the Orion is notable for its slim action that employs a set of sliding locking bars nestled in above those ejectors that result in less bulk than many similar over/unders. Fitted with 26" or 28" barrels in 12 gauge or 26" in 20 gauge, the Orion Matte Blue has a vented top rib fit with a single brass bead and is shipped with a set of interchangeable chokes.
Features :
Features :
- 20 gauge
- "3" chamber"
- Ambidextrous top tang safety
- Low profile receiver
- Automatic ejectors
- Chrome lined bore
- ""A" grade walnut stock"
- Prince of Wales grip
- Matte ventilated top rib
| Stock | Walnut |
| Action | Over/Under |
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Color | Black |
| Finish | Matte Blued |
| Model | Orion Matte Blue |
| Manufacturer Part # | OR1MB2026RGG |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Chokes | Improved Cylinder/Modified/Full Chokes |
| Barrel Length | 26" |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |