The Mini-Thirty centerfire autoloading rifle is a proven performer for deer sized game at short to medium ranges. Its Garand-style action with breech bolt locking system, is a fixed-piston gas system and self-cleaning which gives unparalleled reliability under harsh operating conditions. The steel receiver is drilled and tapped, has a Picatinny rail, and integral scope mounts that provides a stable mounting surface. The Mini-Thirty also has a cold hammer-forged barrel and ghost ring adjustable rear and blade front sights. Includes two magazines, Picatinny rail and scope rings.
| FireArm | yes |
| Trigger | Single-Stage |
| Action | Semi-Auto |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Barrel Description | Threaded |
| Metal Finish | Blued |
| Twist | 1:10" |
| Receiver Material | Steel |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.70 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Caliber | 7.62x39mm |
| OAL | 36.75" |
| Barrel Length | 16.10" |
| Sights | Blade Front/Ghost Ring Rear |
| Capacity | 20+1 |