Ruger's Blackhawk revolver meets the needs of today's single-action shooters. The patented transfer bar mechanism and loading gate interlock provide an unparalleled measure of security against accidental discharge. Its cold hammer-forged barrel results in ultra-precise rifling that provides exceptional accuracy, longevity and easy cleaning. The Blackhawk has ramp front and adjustable rear sights along with traditional western-style, hand-filling grip.
| Type | Revolver |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| FireArm | yes |
| Sights | Ramp Front/Adj Rear |
| Frame Description | Steel Frame |
| Grips | Black Checkered Rubber |
| Frame Size | Standard |
| OAL | 12.38" |
| Action | SAO |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Finish | Blued |
| Caliber | 41 Rem Mag |
| Barrel Length | 6.50" |
| Weight | 41 oz |