The Q Mini Fix Rifle, 5.56MM, 16", Gray, if its not obvious already, is the Mini Action version of The Fix. Advantages and features mimic its short action big brother, but with a few changes. The mini FIX has a smaller receiver and bolt assembly, accepts the M4 magazine, and has a smaller bolt assembly.
| Trigger | Two-Stage Match |
| Muzzle | Cherry Bomb Muzzle Brake |
| FireArm | yes |
| Weight | 6.30 lbs |
| OAL | 25.32"-35.09" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Stock Finish Group | Gray |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length | 16" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Twist | 1:7" |
| Safety | Ambidextrous Lever |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Description | Folding |
| Barrel Description | Tapered |