Beautifully styled and appointed with top-shelf materials and finishing, the Mossberg Gold Reserve shotguns will impress from upland fields to wetland marshes, or while dominating at 5-Stand. The lineup features performance-enhancing options traditionally associated with high-end break-actions.
Features :
Features :
- Grade-A Black Walnut Stocks
- Shell Ejectors
- 5-Choke Extended Sport Set
- Tang-Mounted Safety/Barrel Selector
- Dual Locking Lugs
- Polished Silver with Scroll and Inlay Engraving
| Action | Over/Under |
| Restricted State2 | CO |
| Color | Silver |
| Chamber | 3" |
| Manufacturer Part # | 75472 |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State4 | DC |
| Model | Gold Reserve II |
| Chokes | Sport Set (5 Total) |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Stock | Satin Black Walnut |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Restricted State1 | CA |
| Barrel Length | 30" |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |